Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği VISUAL ARTS EDUCATION ASSOCIATION

Projeler

GÖRSED ve YAB (Youth Art Bridge)

YAB NEDİR?

YAB (Youth Art Bridge), Görsel Sanat Egitimi Dernegi içinde gençlige yönelik faaliyetler gösteren bir gençlik grubudur.

YAB’ in Amaçları:

•  Gençlerin yaraticiliklarini ve becerilerini gelistirebilecek sanatsal ve kültürel faaliyetleri cesaretlendirmek ve onlara rehberlik etmek.

•  Sanatsal ve kültürel deneyimden yoksun gençleri çesitli aktiviteler yapmalari için bir araya getirmek.

•  Kendilerini ifade etmenin yollarini bulabilmeleri için onlara olanaklar tanimak.

•  Gençleri sanat ve kültür yoluyla yabanci düsmanligi, irkçilik gibi her türlü ayrimcilikla basa çikabilmeleri için bilgilendirmek.

•  Avrupa’da ve daha genis anlamda dünyada gençlere dayanisma duygularini serbestçe ifade etme olanagi tanimak.

•  Gençlere Avrupa kültür mirasini tanitmak, sanatsal ve kültürel çevrelerini anlamalari, korumalari ve insa edebilmeleri için ulusal ve uluslar arasi isbirligine dayali firsatlar yaratmak.

•  Avrupa gençliginin ekonomik, sosyo-kültürel ve cografi farklardan kurtulmalarini saglamak.

•  Bütün Avrupa’yi sanat yoluyla kültürel bir zemininde ortak hedefler etrafinda birlestirebilmek.

•  Yerel düzeyde gençlik çalismalari üzerinde olumlu etkisi olacak projelere sanat yolu ile sicacik genç ve dinamik bir yeni Avrupa ögesi katabilmek. .

YAB ayrica, ayni isimli gençlik grubunun Avrupa Birligi sürecinde Basbakanlik Devlet Plânlama Teskilati Avrupa Birligi ve Gençlik Programlari Merkezi Baskanligi tarafindan 2005 yilinda finanse edilen Gençlik-Eylem 3 projesinin de adidir.

Art-Bridge Projesi “Geleneksel Türk Sanatlari ve Ebru” etkinlikleri 10–15 Ocak 2005 tarihleri arasinda Italya’da Roma Özel Güzel Sanatlar Akademisinde gerçeklestirilmistir.

ART-BRIDGE GENÇLİK EYLEM-3 PROJESİ:

Proje Özeti

Görsel Sanat Egitimi Dernegi (GÖRSED) bünyesinde çalisan gençlik grubu Avrupa Birligi sürecinde sanat yolu ile köprü olusturacak bir dizi etkinlik hazirlamistir. Bunlardan ilki eylem–3 çerçevesinde hazirlanan bu proje olacaktir.

Art-Bridge Gençlik Grubu gerek proje bazindaki çalismalari, gerekse sanat ve sanat egitimi konusunda yapilacak etkinliklerde çalismaktadir. Bu etkinliklerle özellikle sosyo-ekonomik, cografi ve kültürel açidan sanat ile bag kuramayan gençlerin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Grubumuz ag kurma projesinin ilk adimi olarak Italya’yi Avrupa kültürünün merkezi seçmis ve buradan yayilmasini hedefledigi etkinlikleri planlamistir. Bu anlamda Proje, gençlere hareketlilik ve üçüncü bin yilin Avrupa’sinin kurulusuna aktif katilim firsatlari sunabilir. Gruptaki gençler sanat alan bilgisi, sanat egitimi ve tasarim konularinda bildiklerini paylasabilecek niteliklere sahip kisilerden olusmustur.

Ayrica projede çalisan gençler “Bilgi Avrupasi” amacina ulasilmasina katkida bulunmayi ve gençlik politikalarinin gelisimi için isbirligine yönelik, yaygin egitim temelli bir Avrupa düzleminin olusturulmasi ile kültürel ortaklik ve sanat yoluyla paylasimi amaçlamaktadir. Ortak bir dille gençlere yasam boyu ögrenme kavramini ve aktif vatandasligi özendirecek niteliklerin ve uzmanliklarin gelistirilmesini tesvik etme amacina ulasmak için çalismaktadir.

Projenin yapilmasindaki amaç, Avrupa birligine giris sürecinde gençlerin, kendi kültürlerine sahip çikarken farkli kültürel deneyimlere, topluma aktif katilimi saglayacak yaratici aktivitelere ve üretime tesvikini saglamaktir. Bu yolla Avrupa ile aramizdaki farklari eritebilmektir.

Projede AB sürecinde gençlerin kendilerini Avrupa vatandasi hissetmelerini, aktif katilimlarini saglayacak kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçeklestirecektir. Proje sonucunda gençler Avrupa’nin insasina katkida bulunduklarini hissedebileceklerdir.

Proje, AB ülkelerinin farkli kültürlerdeki gençlerin sanat yolu ile bir araya getirmeyi amaçlamaktadir. Ayrica bu süreçte proje biz gençlerin kültürümüze sahip çikarak ve paylasarak hem yaratici iletisim kurma yollarini hem de isbirliginin arttirilabilecek ortak deneyimler yasamasina olanak taniyacaktir. Avrupa vatandasi olabilme yolunda sosyo-ekonomik farklari yok edip kendimizi gerçeklestirebilmenin yollarini bulmamizi saglayacaktir.

Projemiz toplumun bütün kesimlerinde kisisel gelisimi saglayarak kolektif etkinlikle sanat yoluyla dengeye ulasmayi ve bu dengenin korunmasini amaçlamaktadir. Projenin bu dogrultudaki amaçlari söyledir:

 • Biz gençlerin toplumla yüksek oranda bütünlesmelerini kolaylastirmak ve girisimcilik ruhlarini tesvik ederek gençlerin ve yerel topluluklarin bu amaçlara dahil edilmesini saglamak.
 • Sanat ve kültürel etkilesim yoluyla gençlerin bilgi, beceri ve yeterlilik kazanmalarina yardimci olmak, deneyimlerinin degerini kavratabilmek.
 • Gençlerin dayanisma duygularini Avrupa’da ve daha genis anlamda dünyada serbestçe ifade etme olanagi tanimanin yani sira, irkçiliga ve yabanci düsmanligina karsi verilen mücadeleyi desteklemek.
 • Ortak Avrupa kültürümüzün çesitliliginin, ortak mirasimizin ve ortak temel degerlerimizin daha iyi anlasilmasini saglamak.
 • Her türlü ayrimciligin yok edilmesine ve toplumun her düzeyinde esitligin saglanmasina yardimci olmak.
 • Projeye sosyo-kültürel ve cografi imkanlari kisitli gençlerin dahil edilmesi ile bu farklari ortadan kaldirmak.

Projelerle ilgili bilgi için: http:// www.ua.gov.tr

Proje Sorumlusu: Aygül AYKUT

What is YAB?

Visual Art Education Association YOUTH ART-BRIDGE GROUP (YAB) is a youth grup concerns with improvement of the young people new skills and to use the young people in the improvement of local community as a mean to give opportunity to express their role in society.

YAB aim is to,

 •  To encourage our youth to facilitate and initiate activities that lead to integration.
 •   To ensure art and cultural activities through information, skills and to obtain sufficient skills to help and provide guidance to those who lack experience.
 •  To give our youth the opportunity to express themselves and to enable them to provide support and cooperation to other youth
 •  To abandon foreign enemies and racism.
 •  To provide a variety of European cultures, heritage and to establish a variety of basic understandings.
 • To get rid of social-culture and geographical differences in European Youth.