Değerli Meslektaşım,

Bir önceki e-postamızda duyurduğumuz gibi, Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği (GÖRSED) olarak, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında 24-30 Kasım 2016 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Fatih Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda bir SERGİ ve PANEL düzenlemeyi planlamaktayız. Ayrıca bu etkinliğimiz içerisinde GÖRSED’in gelenekselleşen yılın “Görsel Sanatlar Eğitimi Hizmet Onur Ödülü” ile “Yılın Görsel Sanatlar Eğitimcisi Ödülü” töreni de bulunmaktadır. Bilindiği gibi sözü edilen ödüller; ülkemizde sanat ve tasarım eğitiminin gelişmesi ve yaygınlaşması ile görsel sanatlar eğitimcisi yetiştirmede üstün başarı ve hizmetlerde bulunan adaylara verilmektedir.

GÖRSED Yönetim Kurulu olarak “Yılın Görsel Sanatlar Eğitimi Hizmet Onur Ödülü”ne aday olarak Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN’ı belirlemiş bulunmaktayız. Açıkalın, akademik kariyer yolculuğuna Gazi Orta Öğretmen Okulu ve Eğitim Enstitüsü Resim-İş Şubesinden mezuniyetle bir sanat eğitimcisi olarak başlayan ülkemizin duayen eğitimcilerinden biridir. 1955 yılında 20 yaşındayken Diyarbakır’da bir köy İlkokulunda stajiyer öğretmen ve başöğretmen vekili olarak göreve başlamış, 1958 yılından itibaren 12 yıl İlköğretmen okullarında kendi ifadesiyle “essah öğretmen” yetiştirmeye gönül vermiştir. Bir süre Hatay ve Edirne’de İl Milli Eğitim müdürlüğü yapmış olan Açıkalın, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması alanında tamamlamıştır. 1977 yılında Ankara Üniversitesinde Eğitim Araştırmaları Merkezi Plan-Proje Uzmanı ve Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Yardımcı Doçent, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünde ise Doçent ve Profesör unvanıyla görev yaparak 2002’de emekli olmuştur. Halen farklı özel üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam eden Açıkalın, 10’un üzerinde kitap yayınlamış, Eğitim Yönetimi adlı bir dergi çıkartmış, yurtiçi ve yurtdışında birçok proje yürütmüştür. Kurumlarda İnsan Kaynağının Geliştirilmesi, Okulda Öğrenme, Okul Danışmanlığı ve Okulda Kalite Yönetimi, Velilerin, Öğrencilerin, Öğretmenlerin, Yönetimin ve Çalışanların geliştirilmesi gibi kendi uzmanlık alanında Türkiye’nin birçok illerinde resmi ve özel kurumlarda eğitimler vermektedir. Açıkalın, akademik hayata görsel sanatlar eğitimcisi kimliğiyle başlayıp, ülkemizdeki sanat ve eğitimin entegrasyonuna eğitim tasarımcısı bir bilim insanı olarak yaptığı katkılarından dolayı GÖRSED tarafından bu ödüle aday gösterilmiştir.

“Yılın Görsel Sanatlar Eğitimcisi Ödülü” ise Akademisyenler ve Görsel Sanatlar Öğretmenleri olmak üzere iki kategoride vereceğiz. Her iki kategori için aşağıdaki kriterlerin tamamına ya da bir bölümüne sahip olan GÖRSED üyelerimiz, tüm etkinliklerini içeren ÖZGEÇMİŞLERİNİ 11 Kasım 2016 Cuma gününe kadar gorsedsanat@gmail.com, e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Yapılacak değerlendirmenin sonucu 18 Kasım 2016 Cuma günü üyelerimize duyurulacak ve ödülleri 24 Kasım 2016 Perşembe günkü programımızda kendilerine verilecektir.

NOT: Sergiye GÖRSED üyeleri, Trabzon’da görev yapan “Görsel Sanatlar/Resim/Resim-İş/Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri” ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Elemanları ve öğrencileri başvurabilecektir. Detaylar ekteki Sergi Şartnamesi ve Sergi Başvuru Formunda bulunmaktadır.

Ayrıca bu duyuru ile GÖRSED’i tanımış olup, üyemiz olmak isteyen meslektaşlarımız da (http://www.gorsed.org.tr/tr/?p=739) linkinden Dernek Tüzüğünü inceleyip Üyelik Formunu eksiksiz doldurduktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere Üyelik Aidatı olan 60 TL’yi ilgili hesaba yatırmak suretiyle bu sergimize eser gönderebilirler. ÜYELIK işleminin tamamlanması için; Üyelik Başvuru Formu, banka dekontu / bankamatik makbuzunun taranmış hali ile JPEG formatında yüksek çözünürlüklü VESİKALIK bir fotoğrafın iletisim@gorsed.org.tr,gorsedsanat@gmail.com e-posta adreslerinden birine gönderilmesi yeterlidir. Sergi Şartnamesi ve Başvuru Formu ektedir.

 

“Yılın Görsel Sanatlar Eğitimcisi Ödülü”

Başvuru Kriterleri

 

 

Akademisyen

1- GÖRSED üyesi olmak,

2- Yurtiçi/yurtdışı hakemli dergilerde makale yayınlamış olmak,

3- Kitap yayınlamış olmak,

4- Ulusal/Uluslararası kongre/sempozyumlarda bildiri sunmak, konferans vermek,

5- Yurtiçi/yurtdışında kişisel sergi açmış olmak,

6- Yurtiçi/yurtdışı karma/grup sergilerine katılmış olmak,

7- Ulusal/Uluslararası kongre, sempozyum ve sergi düzenlemek,

8- Yurtiçi/yurtdışı yarışmalı sergilerde ödül almış olmak,

9- 45 yaşını geçmemiş olmak.

Not: Sonuçlar jüri tarafından puanlanarak belirlenecektir.

 

Görsel Sanatlar Öğretmeni

1- GÖRSED üyesi olmak,

2- Öğretmenlik mesleğindeki başarılarını gösteren belgelere sahip olmak (Takdir, Teşekkür, Başarı Belgesi vb.),

3-   Kongre ve sempozyumlara katılmak,

4-   Kişisel sergi açmış olmak,

5-   Karma/grup sergilerine katılmış olmak,

6-   Yarışmalı sergilerde ödül almış olmak,

7-   Emekli sanat eğitimcileri de başvurabilirler.

Not: Sonuçlar jüri tarafından puanlanarak belirlenecektir.

 

 

Sergi ve ödül törenimizin yanı sıra, “Türkiye’de Görsel Sanatlar Eğitimi ve Sürdürülebilirlik” temalı bir PANEL de düzenlemekteyiz.

 

Moderatör: 

Doç. Dr. Raif KALYONCU KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü

Panelistler:

1-       Prof. Dr. Memduh Erkin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü

2-       Prof. Dr. Metin Eker, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü

3-       Prof. Dr. Merih Tekin Bender, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü

4-       Yrd. Doç. Dr. Handan Bülbül, Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü

5-       Şükran KANTOĞLU, Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni

 

24 Kasım 2016 Perşembe günü saat 09.30‘da açılacak sergimize, ödül törenimize ve aynı gün saat 10.00‘da başlayacak Panelimize üyelerimiz, görsel sanatlar eğitimcisi meslektaşlarımız ile tüm sanatseverler davetlidirler.

Selam ve saygılarımızla…

 

GÖRSED Yönetim Kurulu adına

Genel Sekreter

Şükran ŞAHİN

0 535 370 05 13

BAŞVURU FORMU

SERGİ ŞARTNAMESİ

Görüşlerinizi belirtebilirsiniz :

×

Yorumlar kapalı.